DC fans of extreme music! D.I.Y., recycle and play fast or die!

REP: Hardcore punx attack - Biograffs - 21. 5. 2010

25. května 2010 v 12:40 | gS |  Reporty
Tak aby bylo pro začátek jasno: určitě budu za krávu, ale dopředu vám říkám, že mě to vůbec netankuje. Co mě tankuje je vybíravost, lenost, lhostejnost, nevděk??? Takový to vynípávání masa z rizota. Huba se mi křiví a zuby vržou, gdyž si uvědomím, že v pátek 14. 5. byla velice vysoká návštěvnost při premiéře Buried Near Roses, to je v pořádku, tak to má být: podpora a takový ty hity. Takže se ptám: GDE jste, všichni "ňůjorkři" a načesaný "emily the strange", byli v pátek 21. 5., gdy měly perfektní nadupanou premiéru čtyři krásný baby a hrálo to nejlepší německý screamo, jaký jsem gdy slyšela (sorry, Drivere :) + další neskutečně nadupaní sasíci??? GDE?! Nezlobte se na mě nebo klidně jo, ale 85% té mladší emo/screamo/scene/metalcore generace mi připadá jako banda bez zájmu, názoru, unylých, frackovitých, netvůrčích, pozérských a ničeho si nevážejících smradů. Nevěřím, že vám jde o muziku a scénu! Vypadá to spíš, že vám jde o to stylově zapůsobit na jiné zapůsobeníchtivé pozéry. To je všechno.

V pátek jsme s Veruncou segoš zvládly s naprostou ladností a půvabem nám vlastním. V půl šesté (!) bylo hotovo. Nějaké to česáníčko, řasenka a jde se: půltunovej segoš jsme, s už značně menší ladností, odvlekly od baráku k zastávce, gde nás vyzvedl Satan a v mžiku jsme byli u Ryby. Tam už nás milí sasíci uctivě zdravili, ale lidí bylo zatím pomálu. Proběhl nějaký hakis (spolu s německou dodávkou) a po čase lidí přibylo.
Jak už jsem zmínila v hlavičce - premiéru měla děčínská, tentokrát čistě dívčí, hc/punk-screamo kapela Finis Afemie. Holky měly ty správné nervy, takže jim zděšená očka svítila na kilometry daleko. Němci, kteří zapůjčili bicí, už tu dávno byli (tzn. vše postaveno), můžeme začít (mj. otvírat koncert takhle nasraně působící kapely dívčím hihňáním bylo opravdu roztomilé). Spustila se syrová a, jak už jsem řekla, pěkně nasraná smršť dívčí energie za nemalé podpory publika. Nějaká zaváhání tu byla, ale holky je ustály a myslím, že publikum je rádo, se samozřejmostí, přešlo. Vystoupení bylo krásně neuhlazené, neumělé. V paralele s předchozí chlapskou premiérou v tom vidím perfektní polaritu ženského a mužského elementu, gdy chlap je ten rozvážný, technicky myslící chemik a ženská je divoženka, co se snaží přeřvat řeku. Slast na obou stranách. Jo, a musím tedy pochválit texty, ty rozhodně stojí za přečtení. Na tak mladou kapelu... opravdu působivé.
Druhou vystoupivší (už jsem s těmi začátky odstavců vážně na dně) byla železnobrodská/rokytnická banda Východ z nouze. Do dnešního konceptu mi sice nějak nezapadali (to asi tím "Love chlast, play crust!" heslem, které nezapadalo do filosofického kontextu večera), ale nevadí. Lidí na ně nezůstalo civět moc, ale ani přesto se nenechali holkama zahanbit a předveli dvouzpěvou údernickou show.
Dostávám se k hostům, kteří byli podle mě k nezaplacení. Brutální kulometnou uřvanou jízdu nám připravili Always wanted war von Niedersachsen, kteří, kromě toho, že mají perfektní logo, byli očividně vyhraní hudebníci. Byli to týpci 25+/- a díky jejich umu a nenucenosti získalo vystoupení jako takové nehorázný spád. Ani nevím, jak to popsat... ale pokaždý, gdyž mě kapela dostane na kolena, nevím, co napsat (no jo, tak gdyž není co kritizovat). Gdo je pravidelným čtenářem, tak pochopí, že tenhle speed-screamo/hardcore je pro mě, z hlediska zážitku a prožitku, nepopsatelný. Jo a mám jejich tričko: nechápu, co mají němci s tou modrou barvou (Last chance to die maj akorát tmavší)?
Se stejnou vervou se do nás pustili RHA von Hamburg, opět nepopsatelná jízda, opět nezprostředkovatelný zážitek. Tahle kapela byla víc punk a jejich muniční sklad neměl dna. Šílenost bez pauzy, přesto se mi první kapela líbila o maličko víc. Co dál? Budě vám stačit informace, že jsem si odblokovala záda a ještě teď mě bolí nárty a holeně? Jo, jinak teda bylo hřejivý slyšet z mikráku: "The food was delicious, it was really very good, thank you, very good, very, very good,..." :D
Koncert uzavřeli nadupaní Hudrbanden z Libochovic, kterým se tentokrát přijet podařilo. Hrát po němcích rozhodně nebyl lehký úkol, nicméně kluci se ho zhostili s odvahou. Na druhou stranu publikum a energie celkově byla dost rozjetá, takže plus. Hácé jak blázen do nás narvali bez ostychu a s úspěchem. Mě se tedy líbilo, sic to bylo oproti němcům mírně obhroublé, ale beru to tak, jakože Češi ;)
Na mém žebříčku zahraničních kapel (ovšem podmínkou je vystupování v DC, ech) obsadili Always wanted war první místo, sesadili tím Captain Cleanoff na druhé a Last chance to die na třetí. Chuděrky Tangled lines maj bramboru.
Fotky tedy bohužel, vůbec nevím, snad přes Finis Afemie něco splaším, páč tam se i natáčelo :) Tak je tu odezva: fotky holek a videjka tu (předposl. foto: Východ z nouze, posl. dvě: Always wanted war).
GS

Fota ještě přece Blejsn neasi: http://blejsn.rajce.idnes.cz/Hardcore_punx_attack/

21.5. Ryba
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Vládik... Vládik... | 25. května 2010 v 13:02 | Reagovat

ach ... jak hezky napsaná hlavička... ne že by zbytek už nebyl .. ale velmi výstižné..

2 Izzy Izzy | 25. května 2010 v 13:13 | Reagovat

Vůbec nejsi za krávu. Co se týče prvního odstavce, naprosto souhlasím, kvituji a podporuji. Akorát problém je v tom, že sem nikdo z "těch oněch" nechodí, natož aby četli nějaký reporty. Nebo možná natož aby četli... :-D Oni totiž hlavně musí fotit sami sebe v zrcadlech, sami sebe litovat a bejt hrozně milískovací a ňuňánkovací (čti - nechutně slizce zdrobnělí)... Povrchní vymodelovaný blbečci (vim o čem mluvim - jednoho mám taky doma). A jedna věc je mi na tom všem uplně nejvíc na blití. A to sice, že tyhle dementi bývají označovaní jako emaři... Nejsou! V Děčíně byla emo(hardcore)"scéna" vždycky (alespoň cca od roku 1999 jí vnímám já) a nikdy nikdo tu nebyl takhle blbej modýlek.
Howg - Izzy :-)

3 Driver Driver | 25. května 2010 v 13:43 | Reagovat

V první řadě se z velký části podepíšu pod ten první odstavec psaný kurzívou. Ono to tak prostě je. Kroutím nad tím hlavou stejně jako ty, ale čistě ze shodně nesouhlasnýho postoje, ne proto, že by mě to snad udivovalo. Už jsem si tak nějak zvykl. Jinak omluva se nepříjmá, Last Chance To Die nejsou screamo :-D. Akorát přemýšlím, jestli kromě té ničeho si nevážící frackovité skupiny lidí, která na to sere, někde není ještě skupina mlaďochů, který by třeba i přišli, ale z nějakýho důvodu zatím nedostali impuls přijít. Jako jsem to měl já s kámošema v patnácti. O těch akcích se vědělo, tu muziku jsme poslouchali, ale přesto jsme měli pocit, že to bude "divný", když na ten koncert přijdem. Prostě takovej nepochopitelnej pocit, že ta akce není pro nás, že je to pro nějakou neexistující sortu lidí v Děčíně, kam nepatříme a proto jsme nepřišli :). Prostě uvažování puberťáka, ale myslim si (a doufám), že to tak aspoň pár lidí má a že se z toho třeba dají VYCHOVAT takový ty TRUE fanoušci, co budou stát u pódia na každym druhym koncertu. Tím pádem podle mě má cenu pokračovat v tom, co už zkouším od začátku a chtěl bych to popřípadě rozvinout do víc organizovaný činnosti - a sice plakáty a pozvánky do škol. Podle mě to má smysl a má to mnohem jinej nádech, než když ten plágoš potkáš na ulici. Pozvánkám na facebooku ubývá energie, lidi to odklikávaj jako každý jiný blbosti, kterých denně přijde dvacet. Plakáty na ulici buď už nejsou vůbec nebo je někdo hnedka strhne, protože je to strašná zábava. Ale když najednou potkáš plágoš ve škole u šaten, ještě k tomu třeba na nějaký super nový nástěnce, tak to může mít efekt. Moje vize je tedy přivést nezasvěceného člověka na koncert a vychovat si ho, Možná naivní, ale doufám v ní.

4 izzy izzy | 25. května 2010 v 13:56 | Reagovat

Naivní to není Drivere. je to hodně dobrej záměr. Jestli bude fungovat ukáže čas... Jinak já si myslim, že jsi už dovedl na "scénu" dost "novejch" lidí. To jádro se vyselektuje časem...
Jo a GS: zapoměla jsi pochválit toho kluka, co tam křepčil od začátku do konce v kotli. Sice byl občas macho, ale energii rozhodně měl! :-) Respect...

5 beg beg | 25. května 2010 v 14:01 | Reagovat

[4]: Che to je křepelka jak blázen, však včera též...

6 Driver Driver | 25. května 2010 v 14:08 | Reagovat

Izzy: Já mám akorát pocit, že zatím ta selekce probíhá přes strašně jemný síto...nebo hrubý? Podle toho, co chceš mít v tý míse pod tim, což? No prostě toho neshnilýho zatím moc není, tak doufám, že se podaří někde splašit novou várku. Jinak mosher no.1 má u mě taky palec nahoru. Dokonce ani trojice punx ho nevyvedla z míry. Snad si jednou neudělá na nohách uzel :)...

7 Radek Hendrych Radek Hendrych | Web | 25. května 2010 v 14:11 | Reagovat

"Druhá vystoupivší kapela" je náhodou v pohodě začátek odstavce:-D Já se pod tu kurzívu musím taky podepsat, i když je fakt otázka, jakto, že ty lidi takhle nechoděj pravidelně, inu "scéna", to byl vždycky problém... Maj to lidi dělat jako já, když jsem v šestnácti šel poprvé na Theres nobody home a tam mě málem zabili v kotli na circle pitu:-D Nicméně od tý doby přibylo hodně trik a nášivek...

8 oxide oxide | 25. května 2010 v 14:27 | Reagovat

hm, nevim kolik presne prislo lidi na tuhle akci, ale ja jsem treba pritahl dva znamy na opitz a ty byly opravdu nastvany z klubu, kdyz jim tam Ryba poustel nahlas Boney M a podobny hovadiny na baru, pak se radsi sebrali a sli jinam. spoustu lidi i tyhle malickosti muzou odradit od dalsi navstevy... jinak velky respekt ke vsem tem koncertum co se ted v decine konaji.

9 Driver Driver | 25. května 2010 v 14:35 | Reagovat

[8]:Jasně to je dost trefený - on je totiž samozřejmě problém i v samotným klubu. K Rybovi se prostě spoustu lidem nechce, což chápu a já jenom doufám, že brzo přijde vytoužená změna. Vidím to i na známých, kteří často nedočkavě přešlapují, čekají až kapely dohrajou (někdy ani to ne), aby mohli z místa co nejrychleji vypadnout. Naneštěstí tady v Děčíně moc na výběr není a je třeba lecos překousnout. Ne každej je pochopitelně ochotnej no...:(

10 beg beg | 25. května 2010 v 14:36 | Reagovat

[8]: no všichni víme, jak to u ryby je a kolik desnejch nedostatku, a to malichernejch lehce odstranitelnejch, tam je... Kdyby jste to videli vcera po prichodu, v 6 otevru spolecne s kapelama uz (!) hospodu a tam bordel od patku, nehoraznej svinec. a ryba vychrapaval doma! Zlatej Hanys a Vladin, ze pomohli a zachranili. Jak ja se stydel pred nima... no proste des a pritom by to mohl byt tak skvelej klub! inu drzte peste pokud vse pujde dobre vse se zmeni

11 kraby kraby | E-mail | Web | 25. května 2010 v 14:41 | Reagovat

Peknej koment! S prvnim odstavcem souhlasim a mrzi me ze jsem to nenapsal ja :)...takze opravdu za kravu nejsi!!!

12 izzy izzy | 25. května 2010 v 16:26 | Reagovat

[6]: hele to s tim sítem si myslim není nijak vostrý. Jemný, nebo hrubý... V tý míse zbyde ten, kdo tam má zbýt. navíc si myslim, že těch mís je v DC několik a postupně se plněj. Někdy přetečou a pak z toho někdo "vykydne" :-D Ale jinak cajk. Vlastně je to pohoda. Furt je s kym zajít na pivo/kafe/rum, na koncert, nebo jen tak zevlit... Jsem rád za B.E.G., Driver Actions, WayOut atp... Já už na to teďka nemam nějak moc sílu (odvahu) a tak jsem rád, že tu nastoupila jiná síť/generace organizátorů, který udržujou vysokej standart pořádanejch akcí... Odezva lidí je něco jinýho. Udělej provařenou chujovinu a máš plno. Dotáhni kapelu, která ostatní přehrává v mnoha ohledech ale moc lidí ji nezná a budeš cálovat cesťák ze svýho... To je prostě fakt, se kterym moc nenaděláme...

13 GreenSister GreenSister | 26. května 2010 v 12:29 | Reagovat

Tyjo, dobrá odezva. Já tady ty reakce už moc nečtu, páč sem nigdo nic moc nepíše... příjemná změna tedy. Takže se zapojím do pánského klubu, jestli dovolíte, škoda, že už bylo vše řečeno :)
1)Mosher No.1 má bezvýhradně hvězdičku na nástěnce tanečníků.
2)Izzy, "emo" scénu chápu naprosto, starou emo/hc scénu mám ráda, teče mi při poslechu krev z očí :) To byl, mimochodem, právě podnět ke vzniku té hlavičky - jde o tu kultůru, kurva. Gdyž jí věříš, bojuješ o ni s prarodičema, společností, léta si tříbíš názory, vkus, soudnost, nacházíš přátele..., gdyž jí prostě žiješ a ještě ke všemu zůstáváš léta věrnej! A najednou přijde nějaký 16letý netáhlo, co je voháklý hadrama z netu, jak jinak, nemá postoj ani pokoru a tu tvojí kultůru (kurva) Ti jednoduše vezme. Řikám si: ty maj nervy, gde na to berou tu odvahu, srazit to, v co věřím a podporuji, do bahna všední komerce? Proto mám ksich samou ďouru: na střední mě tohle hrozně sralo. Byla jsem samozřejmě punx (Radku, při prvním pogu v životě jsem měla rozseklej ret, při třetím mi bylo vykloubeno koleno - zpřetrhané křížové vazy, několik roků rehabilitace, teď aspoň poznám, gdy bude pršet :D), nosila řetězy a byla populární. Ostatní holky chtěly též, ale minimum z nich věřilo v to, co já: žraly maso, líčily se (???), každej měsíc měly jinýho nabíječe... a tahle banda nemorálních slepic vypadala stejně jako já? NIGDY! Začlo to rtem... ostatní se odvážily též propíchnout si ret, tak jsem holt musela jít tak daleko, kam už se pak nigdo neodvážil... bylo mi sedmnáct a měla šest naušnic jen po ksichtě, kérku... Stejně jsem to neubránila :) Dneska se mě tyhle věci dotýkaj ještě víc, jen už svou psychickou bolest neventiluju tou fyzickou... ale sere mě to fakt čím dál víc, páč taky poznávám stále víc a víc těch správně bezvěrnejch, dekadentních scén a uplně je mi těch TRUE fandů líto, co vedle sebej musej zkousnout... s čím jsou v očích společnosti postaveni do stejný lajny, vhozeni do jednoho pytle. Navíc ten jejich debilní "RoZtoMileJ" způsob psaní... tři čtvrtiny středoškoláku neuměj česky (to je taky jedna z věcí, který mě dost drtí, páč mám češtinu jako jazyk strašně ráda). No, teď to vypadá, že jsem si chtěla postěžovat, ale jen mi to nějak ujelo, mladej už tyhle moje vzteky přehlíží, tak to pouštím jinde :) Ale hlavně:
3) Drivere, máš mou plnou podporu v akci "plakáty do škol", je to skvělej nápad a rozhodně by snaha nepadla na neúrodnou půdu! Takže gdyž budeš chtít pomoct, můžeš se na mě obrátit, přeci jen dělám v tiskárně, tak bych Ti mohla nechat třeba udělat razítko zadax a tak... abys jako působil oficielně :)
4) Reného nám poslalo samo peklo a já každej večer dělám lesní mši za to, aby mu správa klubu spadla do klína (taktéž můžeš počítat s mou pomocí, brigádky atd., ale však to víš). V clubu je problém, stejně tak má pravdu Dušan, že pouštět Fiftyho při crustový akci přinejmenším není košér, a přesně jak píše René, takovýchto malicherností by se našlo víc.
5) Čím míň "kusů" v pomyslné misce pod sítem, tím víc si můžem být jistí jejich stálostí. A to je myslím, pro paní Scénu, důležitější, než hromada oveček. Já myslím, že s výchovou mladýho undroše je to tady dobrý, ti co chodí pařit do Arény tam chodit budou a o ty nestojíme, jde jen o to natáhnout lidi zvenčí dovnitř.
6) Vůbec nemám přehled, jak je můj příspěvek už dlouhej, ale řekla bych, že tak nějak "žensky" dlouhej bude :)
7) Respekt každýmu, gdo je akční a něco dělá, i gdyby to mělo spočívat jen v navštěvování akcí, natož, gdyž si kluci něco vezmete na svá bedra a máte zodpovědnost jak sviň. Takže dík.
8) Izzy, byli jsme včéra v Kashmir vege restauraci a nedalo se to žrát, jediný, co mi chutnalo byla čapátí :D Mladej tahal každou chvíli z držky nějaký kořeny/í a pak ho bolel až do večera břich. Za tři kila jsem si mohla nakoupit tureckého medu a pak dva dny v kuse jenom žrát a blít a bylo by to hodnotnější.
9) Jestli se chcete ještě pobavit, tak mrkněte na můj BZ do příspěvku (Tikyna), ňů-dženerejšn si brání "svoje" - kluků z BNR je mi taky trochu líto, říkali, že při páteční premiéře nechápali, co se tam vylouplo za lidi :)
10) Báj, GS

14 Tomáš Kvasil Tomáš Kvasil | 26. května 2010 v 16:52 | Reagovat

Pěkný report, jen drobná poznámka:

„V paralele s předchozí chlapskou premiérou v tom vidím perfektní polaritu ženského a mužského elementu, gdy chlap je ten rozvážný, technicky myslící chemik a ženská je divoženka, co se snaží přeřvat řeku.“

Tohle generalizování genderových rolí a stereotypů se mi zrovna nezamlouvá, pročež se ozvu.

Klasické pojetí mužského šovinismu, kdy muž je ten, kdo myslí racionálně („rozvážný, technicky myslící chemik“), žena ta, kdo jedná primárně pudově („divoženka, co se snaží přeřvat řeku“), nikoliv rozumně, a to je determinováno pohlavím, nikoliv individuálními charakteristikami jednotlivců. Právě toto „opodstatnění“ ženského a mužského elementu umožňuje argumentaci, kdy je ženská role ve společnosti již z ženiny podstaty jasně diskreditovaná. Primárně pudově se řídící osoby (divoženky, které se dříve než vše promyslí rozkřičí na řeku, jejíž hukot jejich hlas zastře a učiní zbytečným) proto nečiní primárně racionální rozhodnutí a jejich podíl na rozhodování jak o věcech veřejných, tak v ostatních dílčích společenských skupinách je nemístný a vysoce nebezpečný! Pročež by se ženy měly držet hlavně vařečky a kuchyně, ať je to baví nebo ne, a muži konat a činit závažná rozhodnutí.

Zajímavá analogie zrovna v kontextu hodnocení kapely, která nese název konec neschopnosti promluvit, a to kompletně v ženském obsazení.

Vím, že tato implikace byla zřejmě nechtěná, ale přesto zde je, alespoň mně při čtení textu vyvstala na mysl, ačkoliv v zápětí autorka chválí jejich texty, které se mi také jeví velmi zajímavé a v tom případě se asi jedná o pokus o vtip a měl bych mít větší smysl pro humor.

Hezký den
Tomáš Kvasil

15 izzy izzy | 26. května 2010 v 21:02 | Reagovat

[14]:prosím o překlad do češtiny.... :-D

To G.S.: Já v tý vegetariánský restauraci nevařim. Nakonec jsem vzal trochu jinej job, kde je vícero peněz. Navíc nejsem kuchař, takže nevim, jestli by to dělalo dobrotu... Už mi to ale říkalo víc lidí, že tam není jídlo uplně dobrý... :-( To je taky špatná věc... Takhle si lidi, co jedí nedělenou stravu budou furt ťukat na čelo... :-/

16 GreenSister GreenSister | 27. května 2010 v 7:23 | Reagovat

Izzy: no právěže vím, že tam nevaříš, ale určitě by to tak bylo lepší, kuchař je sic také vegetarián, ale prý nějak čerstvě vyučený (rozuměj: mladý, a nemá asi dost "navaříno") a proškolený. Ale aspoň mi Matěj líbal ruce za vege-krásnou-barevnou stravu zřídkagdy vytvořenou mnou :)

Tomáš: no, jak Ti to příblížit, Tvůj příspevek chápu, ale osobně to až tak nehrotím (jako tak, že bych přemýšlela, než něco napíšu :), genderové rozdělení rolí mě také není po srsti, fandím všem ---sexuálům, ale nefandím šovinistům/tkám ani feministkám/tům, cítím to tak, že obě pohlaví mají naprosto stejnou hodnotu a každé také své klady a zápory. Ale jednu věc prostě neovlivníš a "neodgenderuješ" a to je, myslím si, ta prvotní genetická výbava, která prostě tak daná je, a za které ty přednosti a vady vyplývají, ale neber to, prosím, tak, že to tak musí být ve všech případech (muži se mohou bát pavouků, stejně jako žena může být vedoucí kontrolor na výškových stavbách). Myslím to tak, a samosebou jsou výjimky, že muž se od přírody neorientuje v malém prostoru (ledničce) a žena zase ve velkém (město), protože žena se v pravěku soustředila na bobule (detail + se snažila vyvarovat třeba hmyzu, trnů, a proto je i (teď všeobecně) zručnější na titěrné práce) a muž se soustředil na jelena, mamuta (tunel, ve kterém vidí zvíře, ale musí vnímat prostor kolem sebe, aby nezabloudil a něco ho nesežralo :) Takže většina mužů, když jde do ledničky, a v jeho tunelu (místě, kde očekává, že věc bude) ta věc není, tak je prostě v prdeli a většina žen také nepozná, že obešla (neznámé) město do čtverce a je na tom samém místě... a je taky v prdeli. Stejně tak to vidím v řešení konfliktů - chlapi si většinou dají přes hubu a za hoďku už si poklepávají ramena (přotože musí držet při sobě, jinak by je něco sežralo a sami mamuta z díry nevytáhnou), kdežto ženy více intrikují (protože měla každá svůj keřík a na společném fungování zas tak nesešlo). Prostě to beru podle přírody: chlapeček-holčička, ale jestli příroda dovolila, aby se chlapečci cítili jako holčičky a naopak, tak jó, já s tím nemám problém, gdyž je někdo jeden den žena a druhý den muž, klíďo píďo, já mám k takovým lidem vřelý postoj všeobecně a mám k nim obdiv, že jdou (v dnešní době stále, bohužel) "s kůží na trh".
A navíc mám pocit, že ženy mají maličko blíže k přírodě, více ji vnímají a více z ní čerpají, proto mi ono přirovnání přišlo na místě, protože to tak skutečně v porovnání vyplynulo, holky byly živelnější a basta :) Mj. křičet přes řeku, trhat kytky, sledovat mraky a jiné živočišstvo má pro mě stejnou duchovní hodnotu jako jakákoliv jiná zájmová činnost, třeba stavění letadýlek, a na pohlaví ve finále vůbec nesejde :) Snad jsem to napsala tak, aby se mi dalo porozumět :) Díky za zajímavý postřeh. GS

17 GreenSister GreenSister | 27. května 2010 v 7:34 | Reagovat

Dotdatek Izzymu: (teoreticky) To si jako myslíš, že bych Ti napsala, že se to nedalo žrát, gdybych věděla, že tam děláš? Za a) bych se rovnou stavila v kuchyni a za b) bych Ti řekla: ten badyán, vole, umel na kamenech na prach, jako to dělaj v Indii, zapichuje se nám do patra... :) Ale Ty tam neděláš: chtěla jsem Tě jen varovat, gdyby ses tam nějak nadměrně těšil, tak abys nebyl tolik zklamaný, a trochu jsem to přehrála, aby to na druhou stranu mělo šanci dopadnou třeba nad očekávání dobře, gdybys byl připraven na nejhorší. GS

18 GreenSister GreenSister | 27. května 2010 v 8:26 | Reagovat

Dodatek Tomášovi:
"Zajímavá analogie zrovna v kontextu hodnocení kapely, která nese název konec neschopnosti promluvit, a to kompletně v ženském obsazení." - vidíš, to mě ani nenapadlo, behe, to je mi ale povedená náhoda :) GS

19 Tomáš Kvasil Tomáš Kvasil | 27. května 2010 v 12:24 | Reagovat

Ahoj,
„(...) muži se mohou bát pavouků, stejně jako žena může být vedoucí kontrolor na výškových stavbách (...)“

Tohles napsala hezky.

„genderové rozdělení rolí mě také není po srsti (...) Ale jednu věc prostě neovlivníš a "neodgenderuješ" a to je, myslím si, ta prvotní genetická výbava, která prostě tak daná je, a za které ty přednosti a vady vyplývají“

To je sice fajn, že není, ale v tom případě je to poněkud v nesouladu s tím, co dále spíše píšeš, v souvislosti s determinací chování a myšlení žen nebo mužů na základě pohlaví. Postup propojení: genetická výbava -> pohlaví -> chování, myšlení, vnímání, je myslím stejně nešťastný, jako tvůj postřeh v recenzi, respektive je na dost podobné bázi. Genetická výbava -> určité předpoklady pro jedincův potenciál (!, bez ohledu na determinaci pohlavím) budiž, ale neopomínejme také sociální prostředí, obecné kulturní prostředí a hodnoty kultury, ve které jedinec žije, a které ho bezprostředně ovlivňují a dávají mu podněty k nacházení sebe sama, vytvoření vlastních hodnot, kterými poté kulturní hodnoty a prostředí vytváří a ovlivňuje, pokud má možnost, vlastní volbou. Pokud máš na mysli genetickou výbavu coby budoucí pohlaví, co se těch „základních“ fyzických rozdílů týče, tzn. muž, žena a vztah pohlaví - vnímání, chování, fyzické předpoklady pro určité činnosti determinované pohlavím, tak k tomu se dostanu.

Genderové rozdělení rolí je dané stávajícím nastavením, uspořádáním společnosti, uznávanými kulturními hodnotami, které z něho vyvstávají, genderové role (očekávané chování a myšlení přisuzované kulturou společnosti na základě pohlaví) rozdíly tak jedincům socializací společnost vštěpuje.

Nepochybuji o tom, že chápeš rozdíl mezi abstraktním myšlením, vnímáním a fyzickou výbavou muže a ženy, co se „základních“ fyzických rozdílů týče.

Ze vztahu mezi vnějšími „hlavními“ fyzickými rozdíly mužů a žen a abstraktním myšlením, vnímáním, které dáváš do souvislostí, plyne předpoklad pro určitý odlišný způsob chování nebo myšlení na základě striktního rozdělení na dvě pohlaví, který podle mě vytváří jaksi uměle spíše společenská determinace.

Potenciál jedincova vlastního uplatnění ve společnosti vůbec nemusí vyplývat z „hlavních“ fyzických pohlavních rozdílů mezi mužem a ženou (jak jsi podotkla viz první citace tohoto příspěvku) a v kontextu k tomu s (chybnými) předpoklady např. primárnosti racionálního uvažování nebo pudového jednání, ať už pro muže nebo ženu. Ale spíše 1.) z jeho myšlení abstraktního, schopnosti a chuti se v dané činnosti zdokonalovat a rozvíjet (jedincova individuálního potenciálu) a 2.) z tělesné konstituce, bez ohledu na obecně předpokládané fyzické rozdíly dvou definovaných pohlaví. Rozdíl ve výšce, váze, síle, hbytosti, mrštnosti, manuální zručnosti atp. je jak u mužů tak u žen, některým tak dává možnost vykonávat to a jiným zase ono, a to bez ohledu na jejich pohlavní orgán nebo velikost prsou - někteří „silnější“ muži mají prsa větší než leckterá žena.

Potíž nastává, když jim právě společnost, ve které žijí, a její zobecňované kulturní hodnoty znemožňuje naplnit jejich potenciál a na základě genderových stereotypů je diskredituje z té či oné činnosti.

„(...) nefandím šovinistům/tkám ani feministkám/tům (...) cítím to tak, že obě pohlaví mají naprosto stejnou hodnotu (...)“

Právě ses přiklonila ideově na stranu zastánců některých proudů feminismu, mužský nebo ženský šovinismus znamená víru v „přirozenou“ nadvládu mužů nad ženami nebo v opačném případě naopak. Schopnost orientace nebo cit k přírodě se také myslím odvíjí spíše na prostředí, ve kterém jedinec vyrůstá, a jeho potenciálu rozvíjet tuto schopnost lépe nebo hůř, v určitých lokalitách než primárně na tom, zdali je mužem nebo ženou.

20 GreenSister GreenSister | 27. května 2010 v 13:06 | Reagovat

Ty jsi ňákej chytrej (UK FSV???) :D Musím si to pročíst v klidu doma. Asi jsem se tedy nevyjádřila nejlépe, ale s Tvými znalostmi problematiky, jak je vidno, je těžké podívat se na můj příspěvek "selsky". Tzn., že možná určitým větám přisuzuješ větší, nebo možná jiný význam, než já jsem myslela, ale to je zase problém můj. Každopádně s Tebou souhlasím v názoru, méně už v hloubce, do které se noříš. Prostě všichni by se k sobě měli chovat s úctou, bez ohledu na pohlaví, věk či rasu. Tečka. Pak to ještě projedu pozorněji (rozuměj: se slovníkem :), a třeba ještě zareaguji (pokud budu mít sílu) Hezký den i Tobě. GS

21 GreenSister GreenSister | 28. května 2010 v 8:21 | Reagovat

Tak jsem si to ještě v klidu pročetla a víceméně s Tebou bez okolků souhlasím. Vše, co bych tak mohla mít na jazyku jsem už psala v předešlém příspěvku. Mohla bych samozřejmě ještě něco rozjet, ale mám obavy, že by to vedlo k dalším podrobným a zdlouhavým rozborům mých vět a o to tady, myslím, nejde. Pochop, že takové znalosti a rozhled v tom, co Ty řešíš nemám a tak je pro mě diskuze zároveň velice náročná a zároveň pro Tebe celkem bezpředmětná, protože mám dojem, podle toho co a jak píšeš, že se nic nového stejně nedozvíš a asi ani nechceš, hlavně asi ani nemáš co nového zjistit, zrovna ode mě, holky, co to vidí tak a tak, protože se od 17 "stará" o domácnost a mnohem staršího pertnera (zas tak moc to nehrotim, ale nejsem detailistka a jsme celkem spokojeni) :) Osvěta je samozřejmě skvělá věc, ale myslím, že tady (a v mém okruhu) jsme na tom celkem dobře. Většina mých Přátel jsou muži a myslím, že mě berou po svém, stejně jako já je. Nehodnotíme podle přirození, ale podle lidských a morálních hodnot a to je, myslím, nejdůležitější a jsem vděčná, že můžu v takto vřelém kraji a v takto vřelé sociální skupině strávit svůj, snad hodnotný, život. GS

22 GreenSister GreenSister | 28. května 2010 v 8:31 | Reagovat

Jo, ještě k té orientaci v prostoru - já myslím, že ženy jsou na tom prostě všeobecně hůře a že je to tím, že jsou ženy. A maj prostě jiné proporce a kapacity mozkových center. Samozřejmě, když budeš mít holčičku, která běhá od malička orienťak, je to něco jiného. Co se týče prostředí - s partnerem oba žijeme od malička v horách a on, když kouká na mapu to vidí včetně vrstevnic 3D, já se zorientuju těžko v 2D. A podle mých zkušeností (a že jsem se "navýletila" s bezpočtem párů) to taj je ve většině případů. Jak to teda? GS

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Veškeré info, pozvánky, reporty či články neváhejte a posílejte na blu82b@seznam.cz