DC fans of extreme music! D.I.Y., recycle and play fast or die!

REP: Sounds from hell - 7.10. Biograffs

9. října 2010 v 12:56 | miraKá |  Reporty
Průmyslová smrt (Jihlava), Suffering Mind (Lublin - Polsko), sepsáno 8. 10. 2010

Zelená sestra, kterou díky svým slavným reportům jistě všichni znáte, byla včera z půli koncertu indisponována. Rozhodla se totiž obohatit své kulturní vjemy také jiným způsobem než prostřednictvím koncertů. ZS (čti Zet Es) se vypravila do divadla, a to již druhý den po sobě, přesto jí "kultury" bylo málo a na koncert, o kterém se chystám sepsat pár řádků, "nakonec", tedy v půli, přece jen dorazila. Z našeho poněkud kratšího uvítacího rozhovoru vyplynulo, že report právě proto psát nebude a mohl by se toho chopit také někdo jiný, respektive ten, kdo koncert shlédnul celý. Prý co třeba ty, utrousila ZS. Cože Já? Napadlo mě. Psaní reportů přece mému potenciálu rozhodně neodpovídá. Zahanben pronikavě zelenou září vyzrálého reportážního umu ZS z mých prstů úder do klávesy nevypadne. Pak se ale dostavila myšlenka protikladná, velmistryně Podzemního Děčína, ZS, mě pověřila sepsat report, třeba ve mně zahlédla světlo naděje. Takže, že jsem to Já, s chutí do toho, skoro na cestě.
Po nepěkné zkušenosti z minulého koncertu - Bez d-beatu (Disbeatless), Tvá pojebaná noční můra (Your Fucking Nightmare), Sedativní, hypnotičtí, rakovinotvorní poškozovatelé paží a dolních končetin (Thalidomide) a na závěr, zřejmě kvůli kompenzaci, Všelék (Panacea) -, kde mými hlavními očekávanými tahouny večera byli právě jihlavští Bez d-beatu a polští Všelék a kdy první z nich dohráli těsně po našem příjezdu (přičemž druzí to ale náležitě dorovnali, ba vytvořili daleký přesah), jsem nabyl nemilého očekávání (to kdyby mě náhodou nenapadlo něco, s čím se trápit), že jihlavské, tedy dnes Průmyslovou smrt, opět, jako další "Jihlaváky", nestihneme. Nicméně jak se ukázalo, je taková úvaha naprosto zcestná. Prostě nelze předpokládat, že shodná domovina dvou kapel bude předurčovat, zda jejich koncerty, oddělené zhruba pěti dny, stihnu, nebo ne. Oproti čtyřem kapelám z minulého koncertu se chystali "pouze" dvě, takže to, co se naopak předpokládat dalo, bylo, že se odstartuje později, a tak se stalo.
Přijeli jsme na místo a zvěstové Průmyslové smrti se právě chystali zvučit. Proběhly pozdravy, chvíle mlčení, bloumání klubem, klábosení a mohlo se začít.
Vystoupení Průmyslové smrti jsem si, abych se přiznal, příliš neužil. Atmosféru koncertu ne a ne zachytit, takže jsem spíše zpovzdálí sledoval jejich fast/grind/hardcore přednes, ve kterém jsem si ale nebyl schopen najít to ono, co člověka uhrane a téměř veškerou jeho pozornost přenese do kontaktu s kapelou a hudbou, kterou kapela produkuje. Věřím ale, že se našli i tací, kteří si koncert Průmyslové smrti vychutnali o poznání lépe. Rozhodně bylo slyšet, že mají za sebou již kdejaký odehraný koncert, mnohé zkoušky, společná léta, zkrátka sehranost jim nechyběla. Občas jsem odbíhal řešit s Rendou a Datlem zvuk a najednou byl konec. To mi připomíná, že report mohl klidně sepsat někdo jiný, např. ZS, protože bez těch pár vět, které jsem vystoupení Průmyslové smrti věnoval, by se celý report jistě obešel. ZS dorazila chvíli po té, co dohráli.
Další a poslední kapelou večera byli lublinští Suffering Mind (utrpení mysli). Jejich zpěvačka zřejmě pocítila zvláštní napětí a odstup. Aby si nepřipadala při vystoupení, a částečném předávání sebe sama, tak sama, zvala ostatní těsně před pódium. Je třeba zmínit, že půl metru jí bylo málo. Spustili set a musím říct, že jsem si ho náležitě vychutnal. Na pár hodin se mi spravila nálada a zahlédl jsem vyskočit jiskru. Oznamovala, že naděje je, představeno formou beznaděje. Zpěvačka odváděla naštvaný a srdceryvný, přímý, bezostyšný výkon, ať už ve stoje, ve skocích nebo v kleče. Měl jsem trochu problém s hledáním slov v jejím přednesu. Nicméně názvy a představování písní obsahu napovídaly a aby report nevyzněl jen tak do prázdna, rozhodl jsem se pokusit se přeložit alespoň některé (dva) z jejich textů. Fast/Grindové návaly střídaly pomalejší úseky špinavýho metalu (vzpomněl jsem na oaklandskou kapelu Dystopia, někdo další?), líbezně podbarvováno bubeníkovým dvojkopákem. Chytlavý riffy kytaristů s přesností, která vizuálně dodávala až robotickou vizáž podoby jejich hry.
Suma sumárum, podtrženo, vyhodnoceno koncert se i při nižší účasti lidí povedl, nevím jak to dopadlo finančně. Celkem "vtipně" vypadalo občas vybírání vstupného zdýmenou partičkou u vchodu. Příchozí museli čekat téměř pět minut, alespoň tak se stalo v momentě, kdy jsem stál opodál, než si chlapci vzpomněli, že vlastně vybírají vstup a něco takového by měli řešit. Solidární přístup, od příchozích, to se musí nechat.
Co říci závěrem? Každopádně jsem byl rád,
že jsme vyrazili! Velký dík patří Rendovi, kapelám, Verče s Romanou za přípravu jídla pro kapely a samozřejmě návštěvníkům, kteří snahy děčínské DIY BEG crew tvořit a sdílet opětují svou návštěvou a podporou...

Pryč s autoritou

Nelidská tvář lidského konstruktu
dává právo jej udeřit do tváře.
Napadnout monstrum, které pije naši krev,
všemi dostupnými způsoby, bez slitování.

Za ozbrojeným kordonem leží slizký brloh
krutého, bezcitného monstra na trůnu vystavěném z lebek.
Pryč s autoritou!!!


Hrdost

Hrdost, která vzešla z pokroku zaplaceného miliony životů.
Hlavy pozvednuté do výšin, pod nohama pošlapané mrtvoly.

Civilizace vybudovaná na základě smrti,
vzduch je nasáklý smradem rozkládajících se, hnijících těl.

7.10. Biograffs club DC
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mira Mira | 10. října 2010 v 1:27 | Reagovat

Protože jsem se v reportu zmiňoval i o minulém koncertě, posílám odkaz na album, který letos vydali Panacea (Pl). Před chvílí jsem na něj narazil.

Panacea - Humanity is Heading For Nowhere (2010)

http://hotfile.com/dl/46091751/f12f6ba/Panacea-Humanity_Is_Heading_For_Nowhere-2010-B2R.rar.html

2 GrreenSister GrreenSister | 10. října 2010 v 15:00 | Reagovat

Joou, paráda!!! Lidi musej bejt šťastný, že si taky jednou přečtou netrapnej a věcnej report. Vidím v Tobě světlo naděje :) GS

3 Driver Driver | 10. října 2010 v 16:40 | Reagovat

Fajn počtení! Příště můžeš bejt klidně ještě přímočařejší :).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Veškeré info, pozvánky, reporty či články neváhejte a posílejte na blu82b@seznam.cz