DC fans of extreme music! D.I.Y., recycle and play fast or die!

Krátké zamyšlení nad jadernou katastrofou v Japonsku

16. března 2011 v 14:03 | MiraK |  Články, ankety, kecičky
16. 3. 2011

Krátké zamyšlení nad jadernou katastrofou v Japonsku
Během včerejšího večera se mi dostalo od jedné kamarádky vysloveného přání, že už si přeje, aby byly ty hrůzy v Japonsku pryč, aby už se situace opět uklidnila. To mě vyděsilo. Ne snad její jistě úctyhodné a milosrdné přání, ale naivita, se kterou k této události přistupovala, troufám si tvrdit, že nebude sama, aby se chránila před tím, co ve skutečnosti tato událost přináší. Odvětil jsem, že to ale není záležitost několika budoucích týdnů. Ona na to, že měla na mysli klid relativní. Ano, klid relativní je také v ukrajinském městě Prypiať.

Nevím, zda si vůbec někteří dovedou představit, jak dalekosáhlé důsledky bude katastrofa, odehrávající se v japonské jaderné elektrárně Fukušima, nejen pro tamní obyvatele, kteří už přišli o své domovy a čeká je zřejmě další sada brutálního utrpení, přinášet.

Tato událost je další zprávou o tom, jaké hrozby struktury současného světového systému přináší a reprodukují. Je potřeba si uvědomit, že tato událost není pouze nešťastnou nahodilostí vytrženou z kontextu.

Ideologii všedního dne, o tom, že pro tentokrát by snad důsledky mohly být mírnější, už proto, že je dnes krásně a že je nám najednou, alespoň časově, něco takového o tolik blíže, oproti jaderným katastrofám v historii, proto to snad nyní nebude tak hrozné, bychom měli rychle opustit...

V krátkosti o události jaderné katastrofy ve Three Mail Island v USA, z dubna roku 1979, se kterou je, kromě té černobylské, ta současná v Japonsku často srovnávána:
"Rozsah havárie společnost MetEd několik dní tajila. Teprve po dvou dnech mohly vládní úřady nařídit evakuaci tisíců těhotných žen a dětí. Spolu s nimi opustilo svá obydlí dalších 200 000 lidí, kteří nedůvěřovali oficiálním údajům a raději byli opatrní. V té době však již byla největší část uniklé radioaktivity rozptýlena daleko za hranicemi evakuované oblasti. Následná vyšetřování prokázala, že společnost MetEd tajila a zkreslovala důležité informace o havárii reaktoru a únicích radioaktivity. Během nehody se filtry umístěné na větracích komínech, kterými radioaktivita unikala, ucpaly a přestaly fungovat. Záznamy z měřících zařízení se podle tvrzení firmy MetEd záhadně "ztratily"! Monitorovací síť nefungovala správně, sběr vzorků proběhl narychlo a chaoticky a velká většina klíčových údajů chybí nebo je nespolehlivá. "Důsledkem tajení a manipulací je, že dodnes nikdo neví, kolik tehdy uniklo radioaktivních látek," říká Dr. Ernest Sternglass, profesor radiologie na Pittsburgské univerzitě. "Lidé byli vystaveni mnohem vyšším dávkám, než je oficiálně uváděno," říká Dr. Bernd Franke, ředitel Institutu pro výzkum energie a životního prostředí, který prováděl rekonstrukci úniku radioizotopů. "Vyskytovala se místa s lokální vysokou úrovní radiace, která vůbec nebyla odhalena." Během týdne po havárii pociťovalo mnoho lidí příznaky ozáření - silná kovová příchuť v ústech, záněty pokožky, pálení a slzení očí, nevolnost, zvracení a průjmy. Někdy potíže vyústily v nevyléčitelné záněty nebo ve zvýšení počtu bílých krvinek. Navzdory jasně doloženým příkladům však oficiální studie konstatují, že únik neměl žádné vlivy na okolní prostředí... Některé z těchto oficiálních studií byly kritizovány odborníky, např. Dr. Hutchunsonem, profesorem epidemiologie Harvardské univerzity. Existují však i studie, které škody na zdraví a životním prostředí potvrzovaly. Již roku 1980 vypracoval tajemník Státního oddělení pro zdravotní péči studii, která dokazuje mimořádný výskyt dětí s potížemi se štítnou žlázou. Další studii vypracovala roku 1984 Dr. Aamodtová se svým manželem. Zjistila, že výskyt rakoviny převyšuje celostátní průměr několikanásobně."
(http://cs.wikipedia.org/wiki/Hav%C3%A1rie_Three_Mile_Island)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 blejsn blejsn | 16. března 2011 v 14:26 | Reagovat

ono by bylo i zajimave se zamyslet nad ceskymi a nekterymi svetovymi medii ktere z japonska prinaseji vetsinou bud naprosto lzive nebo zamerne zkreslene informace vetsinou smes polopravdy a senzacechtivych domnenek ze kterych u nas nabyvame dojmu ze se situace  ve Fukushime vyviji stejne hrozive jako v cernobylu ci v TMI ale zatim tomu tak pravdepodobne neni preci jen merici pristroje si dneska muzou poridit i novinari takze kdyby doslo k necemu k cemu doslo ve vyse zminenem pripade v TMI ihned by se o tom vedelo

2 M. M. | 16. března 2011 v 15:21 | Reagovat

Bylo by zajímavé připojit, která konkrétně to média jsou a jaké naprosto lživé informace máš Blejsne na mysli.

Doposud jsem zaregistroval zmínku, že odborníci tvrdí, že je situace zřejmě horší než v TMI, nikoliv než v Černobylu, stejný scénář je často vyvracen pro odlišné podmínky, tvrdí se, např. že "The reason why radiation was disseminated so widely from Chernobyl with such devastating effects was a carbon fire. Some 1,200 tonnes of carbon were in the reactor at Chernobyl and this caused the fire which projected radioactive material up into the upper atmosphere causing it to be carried across most of Europe.
There is no carbon in the reactors at Fukushima, and this means that even if a large amount of radioactive material were to leak from the plant, it would only affect the local area." (http://www.guardian.co.uk/world/blog/2011/mar/16/japan-nuclear-crisis-tsunami-aftermath-live)

Dále, že "Navzdory naléhání japonské vlády, že se krize v jaderné elektrárně ve Fukušimě nepromění v nový Černobyl, začínají jaderní odborníci pochybovat o tom, zda japonská vláda zveřejňuje opravdu spolehlivé údaje. Poukazují na to, že japonský jaderný průmysl je nechvalně známý utajováním důležitých informací a potlačováním údajů o jaderných haváriích. (http://blisty.cz/art/57751.html)

Karel Dolejší zmiňuje v kontextu Černobylu toto: ""Černobylský scénář" je sice nepravděpodobný, protože pokud nedojde k nekontrolovatelnému obnovení řetězové štěpné reakce, v japonských elektrárnách tak jako tak zůstane velká většina radioaktivního materiálu (za masivními úniky z Černobylu je třeba vidět hořící grafitový moderátor reaktoru RBMK, a ten u horkovodních reaktorů chybí). To ovšem neznamená, že se dosavadní úniky radioaktivity nemohou ještě výrazně zhoršit. Pak by konkrétní dopady na zdraví již tak těžce zkoušených Japonců závisely především na meteorologických podmínkách. Povane-li severní vítr, můžeme se nakonec dočkat i evakuace v Tokiu..."
(http://blisty.cz/art/57760.html)

Dnes se objevila také tato zpráva: "16.3.2011
Z elektrárny Fukušima stoupá bílý kouř, provozovatel "neví", kde se vzal

Sloup bílého dýmu začal dnes stoupat z jaderné elektrárny Fukušima 1. Příčina zatím není známa a provozovatel elektrárny, společnost TEPCO, prohlašuje, že neví, odkud přesně kouř vychází. Podle zpráv médií je však zdrojem reaktor č. 3, který byl v pondělí poničen výbuchem, jenž poškodil reaktorovnu. Reaktor č. 4 byl dnes zachvácen požárem, ale ten se podařilo uhasit. Celkem zatím došlo v areálu elektrárny po pátečním zemětřesení ke čtyřem explozím a dvěma požárům." (http://www.blisty.cz/art/57776.html)

Jistě zajímavým textem je i příspěvek od Nicole Fossové, která se zabývala ve své diplomové práci bezpečností jaderné energetiky a pro Oxford Institute for Energy Studies zpracovala monografii nazvanou Nuclear Safety and International Governance: Russia and Eastern Europe. V textu rozebírá možný vývoj událostí na základě vědění které má o elektrárně Fukušima a jaderné energetice. (http://theautomaticearth.blogspot.com/2011/03/march-13-2011-how-black-is-japanese.html , překlad: http://blisty.cz/art/57731.html)

Sled událostí se dále monitoruje např. zde:
http://www.guardian.co.uk/world/blog/2011/mar/16/japan-nuclear-crisis-tsunami-aftermath-live

Další zmínky a zajímavé zprávy uvítám..

3 blejsn blejsn | 16. března 2011 v 23:48 | Reagovat

hlavni problem u cernobylu byl v tom ze se pod reaktorem nachazela velka vodni nadrz do niz stekalo horici jaderne palivo (za teto situace pak vznikne vodik) a doslo k explozi ktera prosla i posledni treti ochranou tedy kovou schrankou kolem reaktoru (ktera byla v cernobylu velmi slaba) k tomu ve fukushime dojit nemuze pac tam pod reaktorem zadna vodni nadrz neni vodik byl upousten jen preventivne a bohuzel zarizeni ktere se o nej melo postarat nemelo proud tak doslo k vybuchu jen v prostorach konstrukce ktera chrani reaktor i s jeho kovovou schrankou max tak pred destem
uroven radiace stoupa predevsim diky temto cilenym unikum a u bran elektrarny jiz neni zdravi skodliva to ze se namerili nekde v tokiu trocha vyssi hodnoty radiace jeste nic neznamena pokud by nakonec doslo k selhani vsech ochran a doslo by k uplnemu horeni jaderneho paliva tak by se kovove schranky chranici reaktory uzavreli a uz by nedoslo k zadnym vaznym unikum radiace... zdroje tu se omlouvam nevypisu bylo jich za tech nekolik dni nekolik desitek a dohledavat je nehodlam :) a "bulvarni" listy nemuzu povazovat za verohodny zdroj informaci :)

ovsem to nic nemeni na faktu ze japonci prakticky odjkaziva vedi ze jim hrozi zemetreseni takove intenzity jake ted bylo a ze k tomu neodmyslitelne patri i hrozba tsunami... zemetreseni prakticky zadne vetsi skody neudelalo ale tsunami vsechny japonce zaskocilo i kdyz bylo dost casu na evakuaci obyvatel kterou by zvladla vetsina lidi i pesky normalni chuzi nejspise tisice mozna i desetitisice lidi umrelo... stejne tak jsou sokujici informace ze vyse zminena jaderna elektrarna nebyla stavena na desetimetrovou tsunami coz zpusobilo vypadek hlavnich i vsech zaloznich chladicich systemu i systemu podpory v pripade havarie pritom k odvraceni naslednych skod stacilo velmi malo a z toho by se meli lide poucit i pres technickou vyspelost lidska blbost je stale nekonecna

4 M. M. | 17. března 2011 v 0:30 | Reagovat

16. 3. 11

10.10pm:
Provozovatel jaderné elektrárny TEPCO hlásí, že se plánuje další pokus dopravit vodu k reaktoru číslo 3 vojenskou helikoptérou. První pokus dnes byl odvolán, kvůli vysoké radiaci kolem Fukushimi Daiichi, třebaže měli IAEA (International Atomic Energy Agency) také obavy o metodě.

Poškozenému reaktoru č. 3 je zachována nejvyšší priorita, kvůli obsahu Mox (Mixed oxide - směs oxidu) paliva, které obsahuje vysoce nebezpečné plutonium.

http://www.guardian.co.uk/world/blog/2011/mar/16/japan-nuclear-crisis-tsunami-aftermath-live

Nuclear Regulatory Commission: Nádrže na 4. bloku už neobsahují žádnou vodu

Podle šéfa americké agentury U.S. Nuclear Regulatory Commission Gregoryho Jaczka je všechna voda z nádrže v níž bylo uchováváno vyhořelé jaderné palivo z 4. bloku elektrárny Fukušima odpařena. Japonské úřady to popírají.

Pokud má NRC pravdu, znamená to, že už nic nedokáže zabránit dalšímu zahřívání a tavení vyhořelých palivových tyčí. Vnější obal také může vzplanout a způsobit rozprášení radioaktivního paliva do prostoru.

Jaczko nevysvětlil, z jakého zdroje informaci má, ale NRC a americké ministerstvo energetiky mají experty přímo na místě. Podle šéfa NRC také zůstává radiace na extrémně vysoké úrovni a to může dělníkům zabránit v adekvátním chlazení.

http://hosted2.ap.org/APDEFAULT/cae69a7523db45408eeb2b3a98c0c9c5/Article_2011-03-16-US-Japan-Quake-Spent-Fuel/id-ae2eba6efb54478f9e2c05b93d8ab0f0

http://blisty.cz/art/57783.html

9.14pm:
Japonské autority zamítly tvrzení Grega Jaczka, předsedy US Nuclear Regulatory Commission, že reaktor č. 4 ve Fukušimě možná přišel o veškerou svou chladící kapalinu,

AP (Associated Press) hlásí, že Hajime Motojuku, mluvčí provozovatele elektrárny TEPCO, říká, že co se reaktoru číslo 4 týče, "podmínky jsou stabilizovány".

http://www.guardian.co.uk/world/blog/2011/mar/16/japan-nuclear-crisis-tsunami-aftermath-live

5 M. M. | 17. března 2011 v 0:42 | Reagovat

Blejsn: Četl jsem, že s takovým dosaženým stupněm zemětřesení se při výstavbě nepočítalo. (Ačkoliv se s otřesy samozřejmě počítalo)

6 SABINA SABINA | 21. března 2011 v 21:01 | Reagovat

jAký dopad by mohl mít výbuch elektrárny Fukushima na ČR?? Jsme celkem hodně daleko, ale nějaké potravinové výrobky by mohly být ,, postiženy" z Japonska?

7 M. M. | 22. března 2011 v 12:56 | Reagovat

Např. TV Nova přinesla zajímavý příklad:

TV Nova přinesla ve svém zpravodajství jistě zajímavou analogii, která podle ní bude zřejmě důsledkem pro ČR, na základě odehrávajících se událostí v Japonsku, ve Fukušimě:

Uvedla počty mrtvých s atmosféricky hororově katastrofickou hudbou na pozadí, aby vzápětí dodala (kromě toho, jak proslov japonského císaře pozvednul morálku a ulehčil utrpení místním), že po uvědomění si skutečného nebezpečí jaderné energetiky, v souvislosti právě s událostmi ve Fukušimě, se v Německu budou zřejmě uzavírat některé atomové elektrárny, což výrazně ovlivní cenu elektřiny na trhu, bude růst, a to povede ke zvýšení cen elektřiny také v České republice.

Promítnuté počty mrtvých v Japonsku v důsledku tragických událostí (zemětřesení, Tsunami, problémy v jaderné elektrárně) v uplynulých dnech, byly vzápětí převedeny na počty peněz, které si zaplatíme za očekávaný růst cen za elektřinu zde v ČR.

Jak hezky se dá operovat s čísly, až je z toho člověku nevolno.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Veškeré info, pozvánky, reporty či články neváhejte a posílejte na blu82b@seznam.cz